Vrby se nám zelenají – U Bechyně na kopečku

Obal LP Československý státní soubor písní a tanců (Supraphon 1983)

Dnes je poslední, šestá postní neděle předvelikonoční, zvaná Květná. Připomíná slavný Kristův vjezd do Jeruzaléma, kde ho podle evangelií vítali palmovými ratolestmi. V našich zeměpisných šířkách jejich symboliku převzaly rozkvetlé proutky jívy či jiných stromů a keřů, které toho dne kněz v kostele posvětil, a ony tím v očích lidu nabyly kouzelnou moc. Chránily dům i pole, zabraňovaly bolestem a nemocem. Někde se jimi lidé pomlazovali již na Květnou neděli, i když hlavním termínem těchto obyčejů bylo teprve Velikonoční pondělí.

Rozkvetlých vrbových proutků se týká i první ze dvou krátkých písniček pro dnešní den, Vrby se nám zelenají, která je oslavou jara. Následuje popěvek U Bechyně na kopečku z Kardašovy Řečice ze sbírky Václava Judy Novotného, zapsaný před rokem 1906. Zpívá komorní ženský sbor a trio Československého státního souboru písní a tanců v úpravě Zdeňka Lukáše a Jiřího Smutného, nahrávky pocházejí z let 1980 a 1983. Tak hezkou Květnou neděli a příjemný poslech!

iFolklorní zpěvník
iFolklorní zpěvník
Vrby se nám zelenají – U Bechyně na kopečku
Loading
/

iFolklorní zpěvník můžete pravidelně poslouchat jako podcast v kterékoliv oblíbené aplikaci (Spotify, Google Podcast, Apple Podcast i mnoha dalších). Nový díl vychází nejméně jednou týdně a pokud si přihlásíte odběr našeho podcastového zpěvníku, o žádnou novou epizodu nepřijdete. Budeme také rádi za vaše hodnocení hvězdičkami nebo přímo vlastní recenzí. Na www.iFolklor.cz se vynasnažíme navíc vždy přidat i notový zápis každé hudební perličky.

Použité nahrávky:

Vrby se nám zelenají
upr. Zdeněk Lukáš/ zpěv Komorní ženský sbor Československého státního souboru písní a tanců
CD Jarní a velikonoční písně (2017)


U Bechyně na kopečku
upr. Jiří Smutný/ zpěv Trio Komorního ženského sboru Československého státního souboru písní a tanců
LP Československý státní soubor písní a tanců (1983)

Předchozí

Šeci ludé povidajú, že já lúbím mlynárku

Skoro ráno bývá

Následující
Enable Notifications OK No thanks