Vstávej vospalá

Aelbert Cuyp: Hrající pastýři (kolem 1643)
(Wikipedia commons)

V iFolklorním zpěvníku dnes nalistujeme pastýřský popěvek, zapsaný sběratelem Františkem Legem (1847–1911) na počátku 20. století v Kardašově Řečici v jižních Čechách.

Bez pastýře se v minulosti neobešla žádná obec. Býval najímán na sv. Jakuba nebo na Martina. K jeho povinnostem ve středně velké vsi do sta čísel patřila starost o dva obecní býky, jednoho kance a čtyři berany. Ovce pásl po celý rok, tedy i v zimě, dokud nebyl sníh. Spojené stádo všech hospodářů, které měl pastýř se svými pomocníky na starosti, čítalo až tisíc kusů, ke kterým na jaře přibylo okolo tří set jehňat. 

Hovězí dobytek pásl obecní pastýř od sv. Jiří až do Šimona, tedy do 28. října. K ruce míval pacholka, menšího pacholíka a „sviňáčka“, který měl na starosti vepře. Každé ráno společně vyháněli, v poledne přiháněli a totéž znovu odpoledne a večer. Na hovězí dobytek pastýř práskal, na ovce vytruboval a často také zpěvem vybízel hospodáře, aby vyháněli ze chléva, že žene stádo na pastvu.  Jihočeskou pastýřskou píseň Vstávej vospalá v roce 1985 oživil zpěvák bohatýrského hlasu a bezchybného českého frázování Jiří Ica Pospíšil. V úpravě Jaroslava Krčka hraje Musica Bohemica. Tak příjemný poslech!

iFolklorní zpěvník
iFolklorní zpěvník
Vstávej vospalá
Loading
/

iFolklorní zpěvník můžete pravidelně poslouchat jako podcast v kterékoliv oblíbené aplikaci (Spotify, Google Podcast, Apple Podcast i mnoha dalších). Nový díl vychází nejméně jednou týdně a pokud si přihlásíte odběr našeho podcastového zpěvníku, o žádnou novou epizodu nepřijdete. Budeme také rádi za vaše hodnocení hvězdičkami nebo přímo vlastní recenzí. Na www.iFolklor.cz se vynasnažíme navíc vždy přidat i notový zápis každé hudební perličky.

Použité nahrávky

Vstávej, vospalá
upr. Jaroslav Krček, zpívá Jiří „Ica“ Pospíšil, hraje Musica Bohemica
CD České lidové písně. Cestami českých sběratelů (Supraphon, 1985)
z Kardašovy Řečice
František Lego: Pastýřská jihočeská. Český lid 29 (1929), s. 13.

Předchozí

Žalostné kvílení

Teče voda vod Čerchova

Následující
Enable Notifications OK No thanks