Mimořádnou iFolklorní Strážnici zhlédlo přes 170 tisíc diváků

O víkendu 26.–28. června se na sociálních sítích konal online festival iFolklorní Strážnice. Přinesl téměř 30 hodin vysílání, které denně sledovalo téměř 58 tisíc lidí nejen v ČR, ale také na Slovensku, ve Švýcarsku, v Brazílii, Japonsku či americkém Texasu.

Živá vystoupení padesáti folklorních souborů, cimbálových a lidových muzik a pěveckých sborů přenášeli organizátoři na internetové stránky Facebooku a Youtube a připomněli tím  tradiční mezinárodní folklorní festival, jehož 75. ročník se letos ve Strážnici vzhledem k celosvětové pandemii koronaviru neuskutečnil.

„Spolek iFolklor a strážnický Národní ústav lidové kultury připravil projekt, který zde za dobu pořádání 74 ročníků festivalu ještě nebyl.  Prostřednictvím online vysílání pod názvem iFolklorní Strážnice nabídlo více než 850 účinkujících tance i písně svého regionu, a to přímo ze svých domovů,“ přiblížil ředitel NÚLK Martin Šimša.

Celý festival tvořila komponovaná vystoupení českých, moravských i zahraničních folklorních souborů, cimbálových a lidových muzik a sborů. Zhruba půlhodinové živě přenášené programové bloky doplnily pozdravy folklorních osobností i jedinečné materiály z archivu Národního ústavu lidové kultury, který pečuje o tradiční lidovou kulturu celé ČR. Program doplňovaly také filmy s tématikou národopisu, zvyků a tradic.

Pořadatelé mimořádného pojetí letošního festivalu také oslovili místní i vzdálenější vinařství, restaurace a kavárny a vytvořili tak síť tzv. iFolklorních hnízd, která nabídla program festivalu pro své hosty v různých koutech Moravy i Čech.

Vzhledem k licenčním smlouvám byl online festival iFolklorní Strážnice ke zhlédnutí pouze o uplynulém víkendu. „Obrovský zájem diváků nás však vede ke zpřístupnění jednotlivých vystoupení na kanálu Youtube i po konání celé akce,“ uvedla za spolek iFolklor Magdalena Múčková. 

Jako mediální partneři se do projektu iFolklorní Strážnice zapojili také TV Noe a Radio Proglas – o posledním červnovém víkendu v částečném společném vysílání i ve vlastním samostatném programu akcentovali dlouholeté mediální partnerství s Mezinárodním folklorním festivalem Strážnice.

Mezinárodní folklorní festival Strážnice a Festival Dětská Strážnice se každoročně konají poslední červnový víkend na jihu Moravy. Běžně se ho účastní na 2000 účinkujících. Komponované pořady zhlédne asi 30 tisíc návštěvníků. 75. ročník Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice a 38. ročník folklorního festivalu Dětská Strážnice se bude konat ve dnech 25.–28. června 2021.

Kontakt pro média:

Kateřina Kovaříková (iFolklor), tel. 774 825 414, ifolklor@ifolklor.cz

Markéta Lukešová (NÚLK), tel. 777 654 947, marketa.lukesova@nulk.cz

Foto: archiv NÚLK

Předchozí

Zakončení iFolklorní Strážnice 2020

Chodské slavnosti budeme vysílat živě

Následující
Enable Notifications OK No thanks