Online projektu iFolklorní Strážnice se zúčastní téměř 50 kolektivů

O posledním červnovém víkendu čeká na všechny příznivce tradiční lidové kultury 28 hodin internetového vysílání mimořádného projektu iFolklorní Strážnice. Bude sestaven z programových bloků téměř 50 cimbálových a lidových muzik, souborů i pěveckých sborů, zdravic folklorních osobností, hudebních klipů, filmů i audiovizuálních materiálů z archivu strážnického Národního ústavu lidové kultury. Víkendové akce se zúčastní na 850 účinkujících z celé ČR i Slovenska a program bude probíhat od pátečního večera, po celou sobotu až do nedělního odpoledne.

„Ve dnech 26.–28. června 2020 připravil iFolklor a strážnický Národní ústav lidové kultury projekt, který zde za dobu pořádání 74 ročníků festivalu ještě nebyl.  Prostřednictvím online vysílání na sociálních sítích se pod názvem iFolklorní Strážnice představí folklorní osobnosti, soubory, sbory i cimbálové a lidové muziky z celé České republiky i ze zahraničí. Přímo ze svých domovů nabídnou divákům tance i písně svého regionu,“ uvedl ředitel NÚLK Martin Šimša.

Mezinárodní folklorní festival Strážnice a Festival Dětská Strážnice, které se každoročně konají poslední červnový víkend na jihu Moravy, se v letošním roce ve své klasické podobě neuskuteční. Důvodem je celosvětová pandemie koronaviru a s ní i omezení pořádání kulturních akcí. „I když se v současné době hygienická pravidla postupně rozvolňují, koncentrace až 30 000 návštěvníků, kteří na strážnický festival obvykle zavítají, není možná,“ dodal Šimša.

Pořadatelé apelují na všechny příznivce folkloru, aby si online program nejvýznamnějšího folklorního festivalu v České republice užili ze svých domovů. „Dobrou alternativou ke společnému setkání mohou být tzv. iFolklorní hnízda. Jedná se o vinařství, cukrárny, restaurace či hospůdky, které se do projektu přihlásí a které nabídnou vysílání iFolklorní Strážnice svým hostům. Samotná iFolklorní  hnízda se mohou do vysílání také zapojit formou živých pozdravů“, uvedla Magdalena Múčková ze spolku iFolklor.

Do projektu iFolklorní Strážnice se zapojí také TV Noe a Radio Proglas, které budou poslední červnový víkend v částečném společném vysílání i ve vlastním samostatném programu akcentovat dlouholeté mediální partnerství s Mezinárodním folklorním festivalem Strážnice.

Kontakt pro média:

Kateřina Kovaříková (iFolklor), tel. 774 825 414, ifolklor@ifolklor.cz

Markéta Lukešová (NÚLK), tel. 777 654 947, marketa.lukesova@nulk.cz

Foto: archiv NÚLK

Předchozí

iFolklorní Strážnice 2020

Program iFolklorní Strážnice je tady!

Následující
Enable Notifications OK No thanks