
V původní podobě se skřípácké kapely vyskytovaly ve Velkém Beranově, Kozlově, Stonařově, Jihlavě, Vyskytné nebo Štokách. Nesměly chybět na žádné společenské akci, a to nejen na svatbách a pohřbech, ale i o posvíceních, bálech a masopustech. Neslavnější byla Skřípácká kapela Josefa Havrdy – byla žádaná pro ryze český hudební repertoár i vyspělost a čistotu hry. K poslechu dalšího dílu iFolklorního zpěvníku srdečně zve Kateřina Kovaříková.

Folklorní zpěvník můžete pravidelně poslouchat jako podcast v kterékoliv oblíbené aplikaci (Spotify, Google Podcast, Apple Podcast i mnoha dalších). Nový díl vychází nejméně jednou týdně a pokud si přihlásíte odběr našeho podcastového zpěvníku, o žádnou novou epizodu nepřijdete. Budeme také rádi za vaše hodnocení hvězdičkami nebo přímo vlastní recenzí. Na www.iFolklor.cz se vynasnažíme navíc vždy přidat i notový zápis každé hudební perličky.
Použité nahrávky:
Beranovská polka a sousedská
hrají: Jihlavští skřípkaři (nahrávka z roku 1983)
CD Edice tradiční lidové kultury IV. (vydal Národní ústav lidové kultury)

Míla Brtník: Zpěvník horáckých písní po lidech sbíraných (Horácké folklorní sdružení Jihlava, 2004)

Bývalá hudební redaktorka Radia Proglas a Českého rozhlasu Brno, současná moderátorka a autorka festivalových pořadů, violistka, pedagožka, umělecká vedoucí CM Bukovinka z Bystřice pod Hostýnem, hudební upravovatelka a spoluzakladatelka online projektů iFolklor.cz a iFolklorní Strážnice.