Chvalabohu, že sem sa narodil

Fotka od Couleur z Pixabay 

Dnešní díl minipodcastového iFolklorního Zpěvníku vám přináší Magdalena Múčková. Dnes je Popeleční středa, první den čtyřicetidenního postního období, které je přípravou na oslavu Velikonoc. I do tohoto dne zasahovaly některé tradiční zvyky a pověry. Na Popeleční středu se nesmělo prát prádlo, protože by zůstalo celý rok stejně špinavé. Pila se svěcená voda nebo pálenka, aby byli lidé v létě chráněni před komáry a kdo pekl chléb, tak mu tento den při pečení údajně pomáhal sám Pán Bůh se všemi svatými.  V některých dědinách chodily ráno ženy, vybavené židlí, ubrusem, zpěněným vaječným bílkem namísto holičského mýdla, přiostřenou dřevěnou třískou jako břitvou a naříznutou červenou řepou vyrazily po místních hospodách, a hledaly muže, kteří se za hospodským stolem ještě nezmátořili z masopustního veselí. Když takového našly, patřičně ho svými ingrediencemi okrášlily – natřely bílkem, řepou naimitovaly tekoucí krev, třískou odřely. Moravští muži to ženám někdy „opláceli“ takzvaným podkůváním, při němž „kovář“ odchytával pro změnu děvčata, a když se mu některé podařilo chytit, „okoval“ je starými podkůvkami.

Smyslem následujícího postního času je ale duchovní obnova člověka. Hluboká víra se projevovala i v lidových či zlidovělých písních. Text následující rozjímavé z Horňácka je podle Martina Holého z Hrubé Vrbky, který ji spolu se svými syny Lubošem a Dušanem zpívá. Na cimbál doprovází Jan Rokyta. Pěkný poslech!

iFolklorní zpěvník
iFolklorní zpěvník
Chvalabohu, že sem sa narodil
Loading
/

iFolklorní zpěvník můžete pravidelně poslouchat jako podcast v kterékoliv oblíbené aplikaci (Spotify, Google Podcast, Apple Podcast i mnoha dalších). Nový díl vychází nejméně jednou týdně a pokud si přihlásíte odběr našeho podcastového zpěvníku, o žádnou novou epizodu nepřijdete. Budeme také rádi za vaše hodnocení hvězdičkami nebo přímo vlastní recenzí. Na www.iFolklor.cz se vynasnažíme navíc vždy přidat i notový zápis každé hudební perličky.

Použité nahrávky:

Chvalabohu, že sem sa narodil
zpívá: Martin, Luboš a Dušan Holí
hraje: Jan Rokyta

CD Za Moravú, tam je dobre (Supraphon, 1993)

Zápis písně Chvalabohu, že sem sa narodil
(http://kytarovedoprovody.webnode.cz)

Předchozí

V Prachaticích za bránou

Gdeže léháš, milá má?

Následující
Enable Notifications OK No thanks