Hore dědinú formani jedú

Formanský vůz (kresba z roku 1619)

Jaký byl život formanů? Jaké zboží převáželi a kolik ho mohli na voze mít? To prozradí další díl iFolklorního zpěvníku, k jehož poslechu zve Kateřina Kovaříková.

Jak uvádí Alois Jirásek: „Forman byl na svůj povoz, na své koně, vůbec na svůj stav hrdý. Sebe, vůz i koně, vše v plné výpravě i slávě rád dal namalovat, ovšem třeba potulným „umělcem“ a obraz ten, dost hrubě vodovými barvami namalovaný, věšel doma na stěnu své jizby. S koňmi, s povozem, se forman nerad loučil. A rozloučiv se, nemohl na ně zapomenouti. Dobře to vyznačuje známé: že „starý forman nemůže-li jezdit, alespoň bičem práská.“

iFolklorní zpěvník
iFolklorní zpěvník
Hore dědinú formani jedú
Loading
/

Hore dědinú formani jedú
zpívá: Vojtěch Goláň
CD Moravské hlasy – Východní Morava (vydal Jiří Plocek, 2019)

iFolklorní zpěvník můžete pravidelně poslouchat jako podcast v kterékoliv oblíbené aplikaci (SpotifyGoogle PodcastApple Podcast i mnoha dalších). Nový díl vychází nejméně jednou týdně a pokud si přihlásíte odběr našeho podcastového zpěvníku, o žádnou novou epizodu nepřijdete. Budeme také rádi za vaše hodnocení hvězdičkami nebo přímo vlastní recenzí. Na www.iFolklor.cz se vynasnažíme navíc vždy přidat i notový zápis každé hudební perličky.

Eduard Peck: Valašské národní písně a říkadla s nápěvy do textu vřaděnými (Brno, 1884)
Předchozí

Mynáři, šafáři

Hančičko, hubjičko

Následující
Enable Notifications OK No thanks