Na Beskydě velké kopce

Beskydy (foto převzato z https://cs.wikipedia.org/)

Beskydy se rozkládají na území Česka, Polska a Slovenska. Chráněná krajinná oblast je svou rozlohou 1 160 km2 největší v České republice. Nejvyšším vrcholem je Lysá hora a snad nejznámější, opředenou tajemstvím, bývá označován Radhošť.  Byl spojován s uctíváním pohanského boha Radegasta. Bůh slunce, války a vítězství míval podle pověstí právě na této hoře sídlo.

Staří Slované na Radhošti slavili letní slunovrat a samotná hora přitahovala později svým kouzlem múzy. Verše o ní psali František Palacký, Jan Kollár i František Táborský a vděčným námětem se stala také pro výtvarníky.

V roce 1931 bylo na Radhošti instalováno bronzové sousoší Cyrila a Metoděje z dílny Albína Poláška, a to u kaple, která je nejvýše položenou církevní stavbou u nás.  Nedaleko Pusteven stojí také socha Radegasta. Ta je ale úmyslně obrácena zády k příchozím, zatímco cyrilometodějské sousoší stojí čelem, aby návštěvníky radhošťského vrcholu vítalo.

Beskydy i Radhošť navštívíme v písni v podání Josefa Laži a Jarmily Šulákové za doprovodu ostravské cimbálové muziky Technik s uměleckým vedoucím Janem Rokytou, který je i autorem hudební úpravy. Příjemný poslech!

iFolklorní zpěvník
iFolklorní zpěvník
Na Beskydě velké kopce
Loading
/

iFolklorní zpěvník můžete pravidelně poslouchat jako podcast v kterékoliv oblíbené aplikaci (Spotify, Google Podcast, Apple Podcast i mnoha dalších). Nový díl vychází každé úterý a pokud si přihlásíte odběr našeho podcastového zpěvníku, o žádnou novou epizodu nepřijdete. Budeme také rádi za vaši podporu.

Použité nahrávky:

Na Beskydě velké kopce
zpívají: Josef Laža, Jarmila Šuláková
hraje: CM Technik
hud. úprava: Jan Rokyta st.
CD Jarmila Šuláková 1929-2017 (vydalo Indies Happy Trails, 2017)
Jan N. Polášek a Arnošt Kubeša: Valaské pěsničky, díl IV.
Předchozí

Na petrovských dolinách – Ty petrovské sklepy – Petrove, Petrove

Koupím já si koně vraný

Následující
Enable Notifications OK No thanks