Nešťastná formanská kobyla

Koně (Počátek 20. století) (CC BY 4.0)

Formani či povozníci byli lidé kdysi vážení a zcestovalí. Zajišťovali dopravu zboží na kratší i delší vzdálenosti a v době, kdy nevycházely noviny, působili i jako šiřitelé zpráv z domova i z ciziny. 

Rozvoj tohoto řemesla u nás nastal ve 14. století, kdy vznikla síť zemských stezek, pozdějších silnic. Nájemní formani pracovali hlavně pro obchodníky z velkých měst a většina z nich se svým řemeslem živila celoročně. Měli přesně stanovenou trasu, od níž se nesměli odchýlit. Neomezené zakázky mohli přijímat pouze svobodní zemští formani, kteří jezdili nejen po českých městech, ale pravidelně i do Bavor, Rakous, dokonce i do přímořských oblastí. Někdy provozovali formanství sedláci jako přivýdělek při svém hospodářství. 

Zručný a zkušený forman dokázal na povoz naložit až 10 tun zboží! To kladlo velké nároky na kvalitní vůz. Nezbytnou výbavou formana byla také plechová lucerna a hever. Ovšem jeho pýchou byli koně, urostlí a silní. Jejich řemení nezřídka zdobilo množství mosazných ozdob. Když bylo naloženo, zapřáhl forman koně do vozu, udělal před nimi tenkým koncem bičové násadky tři kříže a zatahal koně na čele za hřívu, aby je neopustila jejich bujnost a síla.

Formanské dopravě od poloviny 19. století konkurovala železnice a s rozvojem automobilismu pak toto řemeslo zcela zaniklo, stejně jako většina formanských hospod rozsetých podél dálkových cest. 

Snad i novodobí formani za volanty mnohatunových povozů by mohli ocenit základní pravidlo svých předchůdců s koňskými potahy, které znělo: „Do vrchu nežeň, s vrchu nepusť, na rovině nešetř.“
Rozšafnou formanskou písničku si dnes zanotujeme s vynikajícím zpěvákem, sólistou hned několika předních českých souborů a muzik. Václav Švík se jako virtuózní dudák a osobitý zpěvák uplatnil v kapelách plzeňské Škodovky, hornobřízského Úsměvu, Konrádyho dudácké muziky i profesionálního Plzeňského lidového souboru. Dnes zazpívá píseň z Plzeňska ze sbírky a v úpravě Zdeňka Bláhy za doprovodu Malé muziky Československého rozhlasu. Nešťastná formanská kobyla a Václav Švík – přejeme vám příjemný poslech!

iFolklorní zpěvník
iFolklorní zpěvník
Nešťastná formanská kobyla
Loading
/

iFolklorní zpěvník můžete pravidelně poslouchat jako podcast v kterékoliv oblíbené aplikaci (Spotify, Google Podcast, Apple Podcast i mnoha dalších). Nový díl vychází nejméně jednou týdně a pokud si přihlásíte odběr našeho podcastového zpěvníku, o žádnou novou epizodu nepřijdete. Na www.iFolklor.cz budeme také rádi za vaše hodnocení hvězdičkami nebo přímo vlastní recenzí.

Použité nahrávky:

Nešťastná formanská kobyla
hud. úprava: Zdeněk Bláha

zpívá: Václav Švík
hraje: Malá Muzika Plzeňského lidového souboru
CD Václav Švík – Zpěvák a dudák (2012
,  Český rozhlas Plzeň ve spolupráci s Radioservisem)

Předchozí

Vysoko zornička

Chodila vokolo vosení

Následující