Proč bysme formani veselí nebyli

Johann Adam Klein (1792-1875): Šestispřeží ve vesnici Buch v Bavorsku

Písnička se názvem „Proč bysme formani veselí nebyli?“, kterou si v dnešním zpěvníku poslechneme, mě navodila zvědavost, zjistit něco více o formanství. Kdo byli formani? Dá se říci, že vozkové, kteří převáželi objemné náklady povětšinou koňským nebo volským potahem. Jejich činnost, tedy formanství můžeme v Čechách vysledovat už v 15. století a provozovalo se jako samostatná živnost.

Trocha z historie formanství a k tomu formanská písnička v podání Vladimíra Šika a kapely Úsměv – to je dnešní vydání iFolklorního zpěvníku, který pro vás připravil Josef Kuneš, www.iFolklor.cz.

iFolklorní zpěvník
iFolklorní zpěvník
Proč bysme formani veselí nebyli
Loading
/

Folklorní zpěvník můžete pravidelně poslouchat jako podcast v kterékoliv oblíbené aplikaci (Spotify, Google Podcast, Apple Podcast i mnoha dalších). Nový díl vychází nejméně jednou týdně a pokud si přihlásíte odběr našeho podcastového zpěvníku, o žádnou novou epizodu nepřijdete. Budeme také rádi za vaše hodnocení hvězdičkami nebo přímo vlastní recenzí. Na www.iFolklor.cz se vynasnažíme navíc vždy přidat i notový zápis každé hudební perličky.

Použité nahrávky:

Proč bysme formani veselí nebyli
hud. úprava: Zdeněk Bláha
zpívá: Vladimír Šik
hraje: Kapela Úsměv

CD Kapela Úsměv hraje lidové písně (vydal Multisonic, 1996)


ze sběru Zdeňka Bláhy (notový zápis Josef Kuneš)
Předchozí

V širém poli hruška stójí

Na dušičky vzpomínejme

Následující