Skoro ráno bývá

90. narozeniny by první dubnový den letošního roku oslavil Jaroslav Štika – etnograf, národopisný pracovník, publicista a někdejší ředitel Valašského muzea v přírodě. 

Rodák z Rožnova pod Radhoštěm ukončil svá studia etnografie v Brně. S manželkou Evou měli dvě děti, syna Jana a dceru Evu (později provdanou Porubovou). V letech 1956 – 71 pracoval Jaroslav Štika v Ústavu pro etnografii a folkloristiku Československé akademie věd v Brně, později přijal nabídku místa ředitele Valašského muzea v přírodě v Rožnově p. R a tuto funkci vykonával téměř 30 let. Právě v této instituci podporoval představu živého muzea dle podle jeho zakladatelů, bratří, Aloise a Bohumíra Jaroňkových. V roce 1982 byl pod Štikovým vedením otevřen třetí muzejní areál – Mlýnská dolina.

Odchodem do důchodu aktivita Jaroslava Štiky nepolevovala. Účastnil se muzejního života, pracoval v řadě mezinárodních organizací a bohatá je samozřejmě i jeho publikační činnost – v té se mu stala hlavním tématem historie valašského regionu, zejména průběh tzv. valašské kolonizace.

Jaroslav Štika ale také vyhledával neznámé písně v archivech i v terénu, obzvláště ve Valašské Bystřici, obci nacházející se uprostřed kopců nedaleko Rožnova. Také založil dívčí soubor Polajka, jehož byl uměleckým vedoucím. Netřeba dodávat, že v Polajce zpívala jak jeho žena, tak i dcera.

O Jaroslavu Štikovi a jeho činnosti by se dalo hovořit hodiny, dejme ale prostor vzpomínce hudební. Na CD A měl sem já sakulenskú kobylu aneb Pěsničky aji vyprávjaní z Valašskéj Bystřice zachytil Jaroslav Štika společně s muzikanty cimbálové muziky Kotár pěkné písničky. A samotná nahrávka vás možná překvapí. Vězte, že za to mohou nástroje z dílny valašských řemeslníků Víta Kašpaříka a Josefa Cába – dlabané housle, stolový cimbál či basička. A to dělá následující nahrávku vskutku autentickou a unikátní. Příjemný poslech!

iFolklorní zpěvník
iFolklorní zpěvník
Skoro ráno bývá
Loading
/

iFolklorní zpěvník můžete pravidelně poslouchat jako podcast v kterékoliv oblíbené aplikaci (Spotify, Google Podcast, Apple Podcast i mnoha dalších). Nový díl vychází nejméně jednou týdně a pokud si přihlásíte odběr našeho podcastového zpěvníku, o žádnou novou epizodu nepřijdete. Na www.iFolklor.cz budeme také rádi za vaše hodnocení hvězdičkami nebo přímo vlastní recenzí.

Použité nahrávky:

Skoro ráno bývá; Zezulkových koní doma není
upr. CM Kotár/ zpěv Jaroslav Štika
CD A měl sem já sakulenskú kobylu aneb Pěsničky aji vyprávjaní z Valašskéj Bystřice (2009)
, vydal Petr Zetek
Obal CD A měl sem já sakulenskú kobylu aneb Pěsničky aji vyprávjaní z Valašskéj Bystřice (2009), vydal Petr Zetek

Předchozí

Vrby se nám zelenají – U Bechyně na kopečku

Žalostné kvílení

Následující