V Brně na Štymberku

Brno a Špilberk na litografii z r. 1864 podle předlohy Fr. Kaliwody

Nejstarší písemné zprávy o existenci hradu Špilberk se vztahují k létům 1277 až 1279, kdy byl postaven na příkaz českého krále Přemysla Otakara II. Skutečným sídelním hradem moravských markrabat se stal až od poloviny 14. století za vlády Jana Jindřicha a jeho syna Jošta. Období, které trvalo 60 let, patří k nejvýznamnějším kapitolám historie brněnské dominanty.

Později, během třicetileté války Špilberk chátral. Změna nastala v letech 1643-1645 kvůli částečné vojenské okupací Moravy švédským vojskem, kdy se prokázal strategický význam tohoto hradu. A tak byl postupně do poloviny 18. století přebudován na nejmohutnější a také nejvýznamnější barokní pevnost na Moravě. Zhruba od roku 1750 se v prostorách špilberské pevnosti začínají objevovat i vězni, které lze označit za politické. To už Špilberk přestal být významnou vojenskou pevností a byl přeměněn na civilní věznici určenou pro nejtěžší zločince. O více než sto let později, po odchodu posledních vězňů, se prostory přeměnily na vojenská kasárna, kterými pak zůstaly další století.  V lidových písních z této doby se nejvíce zpívá samozřejmě o vojně, o odvádění na vojnu formou dobrovolnou anebo násilnou, o cestě do brněnských kasáren, o životě vojáků i o jednotlivých druzích vojska. Možná právě z této doby pochází následující písnička v podání Jaroslava Švacha za doprovodu Břeclavanu. Příjemný poslech!

Poslechněte si celý podcast i s písničkou

iFolklorní zpěvník
iFolklorní zpěvník
V Brně na Štymberku
Loading
/

iFolklorní zpěvník můžete pravidelně poslouchat jako podcast v kterékoliv oblíbené aplikaci (Spotify, Google Podcast, Apple Podcast i mnoha dalších). Nový díl vychází nejméně jednou týdně a pokud si přihlásíte odběr našeho podcastového zpěvníku, o žádnou novou epizodu nepřijdete. Budeme také rádi za vaše hodnocení hvězdičkami nebo přímo vlastní recenzí. Na www.iFolklor.cz se vynasnažíme navíc vždy přidat i notový zápis každé hudební perličky.

Použité nahrávky:

V Brně na Štymberku
zpívá: Jaroslav Švach
hraje: Břeclavan (BŘECLAVAN 1970 – 1979
)

Zápis písně V Brně na Štymberku (zdroj: www.podluzanek.cz)

Předchozí

Šla jest babulenka

Míla Brtník (z cyklu NAŠI – osobnosti lidové kultury)

Následující