V Strakonicích za oltářem

Josef Režný (foto archiv rodiny Režných 2007)

Před několika dny skončil ve Strakonicích 24. ročník Mezinárodního dudáckého festivalu, největší evropské přehlídky svého druhu, a tak Vás, milí přátelé, dnes zvu právě do města na soutoku Otavy a Volyňky, opředeného legendami o dudáku Švandovi.

Jedna z pověstí vypráví, jak Švanda za zlaté dukáty hrával k tanci čertům. Za snadno vydělané peníze jim ale měl děkovat pouze slovy: „Zdar bratře“. Švanda to ale nějak popletl a zvolil pro něho dost nešťastnou formulaci: „Zaplať vám to Pánbů, milí páni!“ A ráno ho lidé našli, jak sedí na šibeničním trámu, bez peněz, duchem nepřítomný a hraje na dudy. Aby znovu získal radost ze života, poradil mu strakonický velkopřevor, aby své dudy pověsil v hradním kostele sv. Prokopa za oltář. A od těch dob tam věřící ty dudy občas slýchají hrát.

Možná má jádro pověsti docela reálný, ale úplně jiný základ. Jak ve své knížce Po stopách dudáků na Prácheňsku uvádí Josef Režný, hned vedle kostela stávala hospoda, v ní při tanečních zábavách zněla muzika až do božího rána, a lidé pak ráno v kostele měli pocit, že slyší dudy přímo od oltáře.

To dokládá známá píseň V Strakonicích za oltářem ze sbírky Karla Weise v podání dudáka Josefa Režného a dívčího sboru Prácheňského souboru ze Strakonic. Snímek vznikl v plzeňském rozhlasovém studiu v roce 1978 a najdete ho na CD Josefa Režného s názvem Hrály dudy z roku 1993. Přeji vám příjemný poslech!

iFolklorní zpěvník
iFolklorní zpěvník
V Strakonicích za oltářem
Loading
/

iFolklorní zpěvník můžete pravidelně poslouchat jako podcast v kterékoliv oblíbené aplikaci (Spotify, Google Podcast, Apple Podcast i mnoha dalších). Nový díl vychází nejméně jednou týdně a pokud si přihlásíte odběr našeho podcastového zpěvníku, o žádnou novou epizodu nepřijdete. Budeme také rádi za vaše hodnocení hvězdičkami nebo přímo vlastní recenzí. Na www.iFolklor.cz se vynasnažíme navíc vždy přidat i notový zápis každé hudební perličky.

Použité nahrávky:

V Strakonicích za oltářem
zpívá: dívčí sbor Prácheňského souboru ze Strakonic
hraje: Josef Režný
hud. úprava: Josef Režný
CD Josef Režný: Hrály dudy (Supraphon, 1993)

Karel Weis: Český jih a Šumava v lidové písni. 11–12. díl.  Praha 1935
Předchozí

Abšauři choďá po dědině

Pásla dzievečka páva

Následující
Enable Notifications OK No thanks