Vandruj, vandruj, můj Pepíčku

Josef Režný hraje na královské dudy z dílny Pavla Čípa ze Zubří
Rodinný archiv V. Režného

Dudy a dudácká muzika od dob bájného Švandy neodmyslitelně patří ke Strakonicím. Stejně tak lze v oboru tradiční lidové hudby se Strakonicemi jedním dechem vyslovit jméno Josef Režný a Prácheňský soubor.

Režný jako sběratel, autor hudební úpravy a interpret-dudák je podepsán i pod nahrávkou písně, kterou Vám chceme představit. Pokud ovšem čekáte české dudy laděné in Es, navíc v durové tónině, budete překvapeni.

Marie Režná a Helena Hájková zpívají jihočeský lidový nápěv v aiolské moll a doprovází je Josef Režný na tzv. královské dudy, nástroj inspirovaný ikonografií kastilského kancionálu Cantigas de santa Maria z druhé poloviny 13. století. Tyto dudy pro Prácheňský soubor podle Režného konceptu v 80. letech minulého století postavil vynikající nástrojař Pavel Číp ze Zubří. Označení královské dudy vychází ze skutečnosti, že vývod z měchu má tvar korunované hlavy, z níž jsou vedeny dvě píšťaly, melodická a bordunová, řazené nezvykle za sebou. Tónový rozsah ve staré mollové řadě je d1 až d2. Píseň Vandruj, vandruj, můj Pepíčku, zřejmě torzo kdysi mnohem rozměrnější lidové balady, zapsal Josef Režný 21. dubna 1953 ve Střelskohoštické Lhotě u paní Marie Škopkové. Zpívají Marie Režná a Helena Hájková, hraje Josef Režný.

iFolklorní zpěvník
iFolklorní zpěvník
Vandruj, vandruj, můj Pepíčku
Loading
/

iFolklorní zpěvník můžete pravidelně poslouchat jako podcast v kterékoliv oblíbené aplikaci (Spotify, Google Podcast, Apple Podcast i mnoha dalších). Nový díl vychází nejméně jednou týdně a pokud si přihlásíte odběr našeho podcastového zpěvníku, o žádnou novou epizodu nepřijdete. Budeme také rádi za vaše hodnocení hvězdičkami nebo přímo vlastní recenzí. Na www.iFolklor.cz se vynasnažíme navíc vždy přidat i notový zápis každé hudební perličky.

Použité nahrávky:

Vandruj, vandruj, můj Pepíčku
hudební úprava Josef Režný, zpěv Marie Režná a Helena Hájková
hraje Josef Režný
CD Josef Režný: Hrály dudy, 1993
z Prácheňska (Střelskohoštická Lhota), zpívala Marie Škopková
Josef Režný: Lidoví zpěváci na Prácheňsku. Praha 1979, č. 123, s. 133.
Předchozí

Dúhopol

Jura Petrů (připravujeme)

Následující