Už dnes večer ozdobí návsi českých a moravských vsí máje, vysoké jehličnaté či listnaté stromy, ozdobené barevnými pentlemi. Hlavními aktéry jejich obřadního stavění jsou od nepaměti svobodní mladí muži. Stromky menších rozměrů zdobili nápadníci svým dívkám pod okny, májkou byli někdy poctěni i rychtáři, starostové či jiné významné osobnosti. Písemné doklady o stavění májů máme v Evropě ze 13. a v Čechách z 15. století. Kořeny tohoto zvyku však jsou předkřesťanského původu. Obřadní květnové stavění stromků jako ochrany domů před zlými duchy a nemocemi znali už staří Římané i Etruskové. Vycházeli z magické moci přisuzované svěží zeleni, jež měla ochranný význam a podle vžitých představ dokázala přivolat dostatek vláhy, potřebný pro růst zemědělských plodin. Vztyčení soukromé máje zase od nepaměti oznamuje vážnou známost či chystanou svatbu, zejména pokud si chlapec vyjednal povolení rodičů. Pod vysokou májí, kterou chystali chlapci společně všem dívkám v obci, vrcholily rozverné májové taneční zábavy.
Z okruhu milostných písní s motivem májky pochází lidová z Plzeňska ze sbírky a v hudební úpravě Zdeňka Bláhy. Zpívá nezapomenutelný Jiří Bárta, hraje kapela Úsměv z Horní Břízy. Nahrávka pochází z roku 1984. Přeji vám příjemný poslech!
iFolklorní zpěvník můžete pravidelně poslouchat jako podcast v kterékoliv oblíbené aplikaci (Spotify, Google Podcast, Apple Podcast i mnoha dalších). Nový díl vychází nejméně jednou týdně a pokud si přihlásíte odběr našeho podcastového zpěvníku, o žádnou novou epizodu nepřijdete. Budeme také rádi za vaše hodnocení hvězdičkami nebo přímo vlastní recenzí. Na www.iFolklor.cz se vynasnažíme navíc vždy přidat i notový zápis každé hudební perličky.
Použité nahrávky:
Ach máji, máječku
upr. Zdeněk Bláha
zpívá Jiří Bárta, hraje kapela Úsměv
CD Alou, alou, zahrajte mně. Jiří Bárta zpívá lidové písně z pořadů Hrají a zpívají Plzeňáci (2013)
Etnomuzikog, vědecký pracovník Etnologického ústavu AV ČR, hudební redaktor Českého rozhlasu a Radia Proglas, pedagog, umělecký vedoucí souborů Sluníčko, Rokytí a Rokytka, spoluzakladatel Orchestru lidových nástrojů Plzeňského kraje a obnoveného Plzeňského lidového souboru, člen Lidové muziky z Třemošné, hudební upravovatel a choreograf.