Husáři, husáři

Francouzský husar – příslušník 8. pluku z roku 1804 (Victor Huen, volné dílo) 

Určitě si všichni vzpomeneme na písničku, kterou jsme se učili  na základní škole: Já husárek malý, botky roztrhaný… anebo na slovní spojení “husarský kousek”. A pokud trochu zalovíte ve své folklorní paměti, jistě mi dáte za pravdu, že i písniček o husarech je celá řada. Víte ale, kdo to vlastně byli husaři?

Husar byl původně příslušník tělesné stráže uherského krále Matyáše Korvína, v 15. století jezdectvo, později příslušník vojenské lehké jízdy v uherské části habsburské monarchie. Poté byli husaři zavedeni i v jiných armádách. Jaké byly jejich uniformy a z čeho je slovo husar odvozeno? To se dozvíte v dalším dílu iFolklorního zpěvníku.

Příjemný poslech!

iFolklorní zpěvník můžete pravidelně poslouchat jako podcast v kterékoliv oblíbené aplikaci (Spotify, Google Podcast, Apple Podcast i mnoha dalších). Nový díl vychází nejméně jednou týdně a pokud si přihlásíte odběr našeho podcastového zpěvníku, o žádnou novou epizodu nepřijdete. Budeme také rádi za vaše hodnocení hvězdičkami nebo přímo vlastní recenzí.

iFolklorní zpěvník
iFolklorní zpěvník
Husáři, husáři
Loading
/

Použité nahrávky:

Husáři, husáři
zpěv: Petr Pilát
hud. úprava: Petr Pilát

hraje: CM Babica
CD Leť pěsničko po kraji  (2002)
Zápis písně Husari, husári (zdroj: www.podluzanek.cz)

Předchozí

Na Padrti jedna panna

Buj, sedláče, buj veselý

Následující
Enable Notifications OK No thanks