Huž se ta travjička pěkně zelená

Božena Němcová (zdroj: https://cs.wikipedia.org)

V pátek 21. ledna 2022 uplynulo rovných 160 let od úmrtí nejznámější ženské osobnosti tzv. národního obrození, spisovatelky, slovy básníka Františka Halase „naší paní“ Boženy Němcové. 

Kromě jejího nezpochybnitelného vkladu do dějin české literatury je oceňován i Němcové příspěvek k českému národopisu, zejména pokud jde o tzv. Národopisné a cestopisné obrázky z Čech, ve kterých se na základě vlastního pozorování věnovala zejména Chodsku. Pobývala zde v letech 1843–1847. 

Obrazy z okolí Domažlického uveřejněné v časopisu Květy, Selská svatba v okolí domažlickém v České včele, Dětské hry v Kalendáři učitelském stejně jako řada dopisů Boženy Němcové jejím přátelům jsou cenným svědectvím o regionální lidové kultuře první poloviny 19. století a už v její době znamenaly povzbuzení pro systematický sběr českého folkloru.

Z bohatství chodských lidových písní, shromážděných vedle Němcové zejména Jindřichem Šimonem Baarem, Ludvíkem Kubou, Čeňkem Holasem, Františkem Hruškou a Jindřichem Jindřichem, jsem ze sbírky posledně jmenovaného dnes vybral pěknou milostnou píseň Huž se ta travjička pěkně zelená v podání pěveckého dua sester Kuželkových z Klenčí pod Čerchovem. Zpívají tedy Marie Freiová a Jana Hojdová, v hudební úpravě Vladimíra Baiera na nahrávce z roku 1973 hraje Konrádyho dudácká muzika. Příjemný poslech!

iFolklorní zpěvník
iFolklorní zpěvník
Huž se ta travjička pěkně zelená
Loading
/

iFolklorní zpěvník můžete pravidelně poslouchat jako podcast v kterékoliv oblíbené aplikaci (Spotify, Google Podcast, Apple Podcast i mnoha dalších). Nový díl vychází nejméně jednou týdně a pokud si přihlásíte odběr našeho podcastového zpěvníku, o žádnou novou epizodu nepřijdete. Budeme také rádi za vaše hodnocení hvězdičkami nebo přímo vlastní recenzí.

Použité nahrávky:

Huž se ta travjička pěkně zelená
upr. Vladimír Baier

zpívají: Marie Freiová a Jana Hojdová
hraje: Konrádyho dudácká muzika
Jindřich Jindřich: Jindřichův chodský zpěvník.
2. díl, 2., rozšířené vydání. Praha 1947
Předchozí

To bych já byl chlap

Líto je mně, má matičko

Následující
Enable Notifications OK No thanks