Lásko, bože, lásko

Obal LP Věra Příkazská zpívá lidové písně z Plzeňska

Významné životní jubileum slaví 19. května dáma sametového altového hlasu, která má v repertoáru moravské i české lidové písně. Zpěvačka Věra Příkazská, rodačka ze slovenského Holíče, byla sólistkou Československého státního souboru lidových písní a tanců, Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů a zpívala i s Plzeňským lidovým souborem.

Dáma, kterou proslavil její sametový altový hlas, vyrůstala v rodině, kde zpěv patřil ke každodennímu rodinnému rituálu. Od dětství měla nejraději balady a lidové písně, ve kterých ji uchvacoval jejich dramatických obsah. Protože se nedostala na konzervatoř, absolvovala průmyslovou školu obuvnickou ve městě Tomáše Bati. V 19 letech odešla do Prahy – stala se sboristkou a později i sólistkou Československého státního souboru lidových písní a tanců, se kterým cestovala po republice i do zahraničí. V pařížské Olympii se jí díky zahraničním souborovým cestám splnilo velké přání – vidět a slyšet zpívat Edith Piaf.

Věra Příkazská také krátce také působila v Incognito kvartetu, který se vyčlenil z ženské pěvecké složky souboru. Později zkusila v oblasti malých hudebních žánrů téměř všechno – účinkovala s Dechovým orchestrem Ladislava Kubeše a působila také v experimentálním studiu Laterna Magika. Pedagogicky ji vedl operní pěvec Zdeněk Otava.

Vítězství v celostátní pěvecké rozhlasové soutěži ji dovedlo ke Karlu Plickovi a později i k účinkování s Brněnským rozhlasovým orchestrem lidových nástrojů, do kterého se dostala v roce 1953. Z natáčení v následujících letech se však nedochovaly téměř žádné nahrávky, zůstalo zaznamenáno pouhých šestadvacet titulů z let 1973-1984.

Následující léta pak strávila v plzeňském studiu Československého rozhlasu, kde byl jejím hudebním partnerem Plzeňský lidový soubor, vedený Zdeňkem Bláhou a Jaroslavem Krčkem. Spolupráce trvající přes třicet let přinesla nádherné nahrávky, pro zpěvačku často a rádi upravovali jihočeské a západočeské písně i Jan Slimáček, Jiří Teml a Zdeněk Lukáš.

Mnohé krásné nahrávky jsou zachyceny na její profilové desce s názvem Věra Příkazská zpívá české milostné písně, které vyšlo v roce 1987. O více než 10 let později, v roce 2001, pak u příležitosti jejího kulatého životního jubilea bylo vydáno album Věra Příkazská zpívá lidové písně z Plzeňska.

K poslechu nabízíme oblíbenou píseň naší oslavenkyně. Píseň Lásko, bože, lásko v aranžmá někdejšího primáše BROLNU Bohumila Smejkala natočila Věra Příkazská za doprovodu tohoto tělesa v roce 1973.

iFolklorní zpěvník
iFolklorní zpěvník
Lásko, bože, lásko
Loading
/

iFolklorní zpěvník můžete pravidelně poslouchat jako podcast v kterékoliv oblíbené aplikaci (Spotify, Google Podcast, Apple Podcast i mnoha dalších). Nový díl vychází nejméně jednou týdně a pokud si přihlásíte odběr našeho podcastového zpěvníku, o žádnou novou epizodu nepřijdete. Budeme také rádi za vaše hodnocení hvězdičkami nebo přímo vlastní recenzí.

Použité nahrávky:

Lásko, bože, lásko
hud. úprava: Bohumil Smejkal

zpěv: Věra Příkazská
hraje: BROLN
CD Primáši BROLN a jejich hity (Český rozhlas Brno, 1997)
Předchozí

Spi, mé milé poupě

Nad Mrákovem

Následující