Lásko, bože, lásko

Obal LP Věra Příkazská zpívá lidové písně z Plzeňska

Významné životní jubileum slaví 19. května dáma sametového altového hlasu, která má v repertoáru moravské i české lidové písně. Zpěvačka Věra Příkazská, rodačka ze slovenského Holíče, byla sólistkou Československého státního souboru lidových písní a tanců, Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů a zpívala i s Plzeňským lidovým souborem.

Dáma, kterou proslavil její sametový altový hlas, vyrůstala v rodině, kde zpěv patřil ke každodennímu rodinnému rituálu. Od dětství měla nejraději balady a lidové písně, ve kterých ji uchvacoval jejich dramatických obsah. Protože se nedostala na konzervatoř, absolvovala průmyslovou školu obuvnickou ve městě Tomáše Bati. V 19 letech odešla do Prahy – stala se sboristkou a později i sólistkou Československého státního souboru lidových písní a tanců, se kterým cestovala po republice i do zahraničí. V pařížské Olympii se jí díky zahraničním souborovým cestám splnilo velké přání – vidět a slyšet zpívat Edith Piaf.

Věra Příkazská také krátce také působila v Incognito kvartetu, který se vyčlenil z ženské pěvecké složky souboru. Později zkusila v oblasti malých hudebních žánrů téměř všechno – účinkovala s Dechovým orchestrem Ladislava Kubeše a působila také v experimentálním studiu Laterna Magika. Pedagogicky ji vedl operní pěvec Zdeněk Otava.

Vítězství v celostátní pěvecké rozhlasové soutěži ji dovedlo ke Karlu Plickovi a později i k účinkování s Brněnským rozhlasovým orchestrem lidových nástrojů, do kterého se dostala v roce 1953. Z natáčení v následujících letech se však nedochovaly téměř žádné nahrávky, zůstalo zaznamenáno pouhých šestadvacet titulů z let 1973-1984.

Následující léta pak strávila v plzeňském studiu Československého rozhlasu, kde byl jejím hudebním partnerem Plzeňský lidový soubor, vedený Zdeňkem Bláhou a Jaroslavem Krčkem. Spolupráce trvající přes třicet let přinesla nádherné nahrávky, pro zpěvačku často a rádi upravovali jihočeské a západočeské písně i Jan Slimáček, Jiří Teml a Zdeněk Lukáš.

Mnohé krásné nahrávky jsou zachyceny na její profilové desce s názvem Věra Příkazská zpívá české milostné písně, které vyšlo v roce 1987. O více než 10 let později, v roce 2001, pak u příležitosti jejího kulatého životního jubilea bylo vydáno album Věra Příkazská zpívá lidové písně z Plzeňska.

K poslechu nabízíme oblíbenou píseň naší oslavenkyně. Píseň Lásko, bože, lásko v aranžmá někdejšího primáše BROLNU Bohumila Smejkala natočila Věra Příkazská za doprovodu tohoto tělesa v roce 1973.

Poslechněte si celý podcast i s písničkou

iFolklorní zpěvník můžete pravidelně poslouchat jako podcast v kterékoliv oblíbené aplikaci (Spotify, Google Podcast, Apple Podcast i mnoha dalších). Nový díl vychází nejméně jednou týdně a pokud si přihlásíte odběr našeho podcastového zpěvníku, o žádnou novou epizodu nepřijdete. Budeme také rádi za vaše hodnocení hvězdičkami nebo přímo vlastní recenzí.

Použité nahrávky

Lásko, bože, lásko
hudební úprava Bohumil Smejkal, zpěv Věra Příkazská
hraje BROLN
CD Primáši BROLN a jejich hity (Český rozhlas Brno, 1997)
Předchozí

Spi, mé milé poupě

Nad Mrákovem

Následující