Pijácký

Dudácká muzika Chodského souboru z Mrákova na obalu CD Mrákovská věž (2004)

V neděli 15. srpna 2021, se v Mrákově na Domažlicku uskuteční Chodská hyjta. Dnes již tradiční hudební a taneční setkání mrákovského národopisného souboru s jeho hosty a věrnými diváky a posluchači se poprvé konalo před šedesáti lety, v roce 1961. S touto akcí je spojováno samotné založení Chodského souboru z Mrákova. Program prvních ročníků Hyjty – což v chodském dialektu znamená přátelskou sousedskou besedu nebo zkrátka návštěvu – tvořila rekonstrukce chodské svatby, při které účinkující prezentovali krásu zdejšího hudebního folkloru i skvostné slavnostní kroje. Na dalších úspěšných programech se kromě členů souboru autorsky podíleli znalci regionálního národopisu Rudolf Svačina či Vladimír Baier. Když vám to v neděli vyjde, jak se říká na Chodsku, přijte hyjtú! Začátek v Mrákově bude ve 14:30.

Kulaté 60. výročí mrákovského souboru a jeho Hyjty si dnes připomeneme nahrávkou dudácké muziky Chodského souboru z roku 2002. A protože k výročí se sluší si připít a na Chodsku připadá v úvahu jedině místní pivo, vybral jsem Pijácké z podařeného alba Mrákovská věž. Zpívají Karel Mařík a Josef Kupilík. Přejeme vám příjemný poslech!

iFolklorní zpěvník
iFolklorní zpěvník
Pijácký
Loading
/

iFolklorní zpěvník můžete pravidelně poslouchat jako podcast v kterékoliv oblíbené aplikaci (Spotify, Google Podcast, Apple Podcast i mnoha dalších). Nový díl vychází nejméně jednou týdně a pokud si přihlásíte odběr našeho podcastového zpěvníku, o žádnou novou epizodu nepřijdete. Budeme také rádi za vaše hodnocení hvězdičkami nebo přímo vlastní recenzí. Na www.iFolklor.cz se vynasnažíme navíc vždy přidat i notový zápis každé hudební perličky.

Použité nahrávky:

Pijácký
hud. úprava: Vladimír Baier
zpívají: Karel Mařík a Josef Kupilík
hraje: Chodský soubor Mrákov
CD Mrákovská věž (2004)
z Chodska (podle nahrávky Chodského souboru z Mrákova zapsal Z. Vejvoda)

Předchozí

Chodila vokolo vosení

Náš kohoutek

Následující
Enable Notifications OK No thanks