Přiletěl slavíček

Podcast s názvem iFolklorní zpěvník Vám nabízí ve virtuálním prostoru kontakt s hudební tradicí českých, moravských a slezských regionů. Dnešní díl věnujeme dvěma výjimečným zpěvákům spojeným se západočeskou lidovou hudbou: 12. 11. jsme si připomněli bohužel nedožité osmdesátiny zpěvačky a choreografky Věry Rozsypalové-Bláhové a na 24. 11. připadají půlkulaté 75. narozeniny zpěváka a vynikajícího dudáka Václava Švíka.

Věra Bláhová-Rozsypalová (foto: Zdeněk Vejvoda)

Věra Rozsypalová, povoláním lékárnická laborantka, pocházela z plzeňské hudbymilovné rodiny, měla i sportovní a vůbec pohybový talent. Však také po sňatku s ikonou české lidové hudby Zdeňkem Bláhou společně vytvořili převážnou většinu repertoáru hornobřízského souboru Úsměv. Ve zpěvu byla žačkou rovněž legendárního Jaromíra Horáka. S o pět let mladším Václavem Švíkem se setkávali jako pěvečtí partneři v domažlické Konrádyho dudácké muzice, před rozhlasovými mikrofony s Plzeňským lidovým souborem i s kapelou Úsměv.

Václav Švík (foto: Zdeněk Vejvoda)

Václav Švík pochází z Přeštic u Klatov, povoláním je elektroinženýr, a vedle svých přátel Zdeňka Bláhy a Antonína Konrádyho platí za jednoho z nejlepších českých dudáků. Začínal v souboru Škoda Plzeň a jeho sytý baryton později výrazně posílil sestavu již zmíněné Konrádyho dudácké muziky, jejímž členem je dodnes. 

K poctě těchto dvou pěveckých osobností jsme do iFolklorního zpěvníku vybrali jejich společnou nahrávku s kapelou Úsměv. V úpravě Zdeňka Bláhy taneční písničku z Plzeňska Přiletěl slavíček zpívají Věra Rozsypalová-Bláhová a Václav Švík. Přejeme vám příjemný poslech.

iFolklorní zpěvník
iFolklorní zpěvník
Přiletěl slavíček
Loading
/

iFolklorní zpěvník můžete pravidelně poslouchat jako podcast v kterékoliv oblíbené aplikaci (Spotify, Google Podcast, Apple Podcast i mnoha dalších). Nový díl vychází nejméně jednou týdně a pokud si přihlásíte odběr našeho podcastového zpěvníku, o žádnou novou epizodu nepřijdete. Budeme také rádi za vaše hodnocení hvězdičkami nebo přímo vlastní recenzí.

Použité nahrávky

Přiletěl slavíček
upr. Zdeněk Bláha
zpívá Věra Rozsypalová-Bláhová, Václav Švík
hraje Úsměv (Horní Bříza)
Zdeněk Bláha: Úsměvné a láskyplné písničky ze severního Plzeňska.
Horní Bříza 2003
Předchozí

Jede poštovskej pacholek

Po vesnici jede koleda

Následující
Enable Notifications OK No thanks