Slovan sem a Slovan budu

Sokolové v kroji (https://cs.wikipedia.org/wiki/Sokol_(spolek))
Sokolové v kroji (reprodukce: Wikipedia)

V dnešním podcastovém iFolklorním zpěvníku budeme hrát na vlasteneckou notu. 23. listopadu 1915 rakouské úřady rozpustily Českou obec sokolskou a Svaz Slovanského sokolstva pro „bratrské smýšlení k Rusku a Srbsku“. Pěstování zpěvu patřilo k sokolské činnosti už od prvních počátků tohoto tělocvičného spolku, založeného v roce 1862. V usnesení III. Valného sjezdu se píše: “Jednotám se ukládá, aby v míře co největší pěstovaly písně národní, jichž znalost stále víc a více mizí, jakož i písně sokolské. Pěvecké kroužky nechť pravidlem věnují se zpěvu národních písní slovanských a písní sokolských.”

Následující popěvek můžete najít třeba ve školním zpěvníku Františka Forsta z r. 1937. Strážnická muzika Danaj z něj odfoukla letitý prach, zařadila na jeden ze svých hudebních nosičů a přináší ho dnes i vám – ke zpěvu, pobrukování či jen poslechu. Mimochodem, vzpomenete si, že jeho úvodní kousek zazněl ve filmu Obecná škola?

iFolklorní zpěvník
iFolklorní zpěvník
Slovan sem a Slovan budu
Loading
/

iFolklorní zpěvník můžete pravidelně poslouchat jako podcast v kterékoliv oblíbené aplikaci (Spotify, Google Podcast, Apple Podcast i mnoha dalších). Nový díl vychází nejméně jednou týdně a pokud si přihlásíte odběr našeho podcastového zpěvníku, o žádnou novou epizodu nepřijdete. Budeme také rádi za vaše hodnocení hvězdičkami nebo přímo vlastní recenzí. Na www.iFolklor.cz se vynasnažíme navíc vždy přidat i notový zápis každé hudební perličky.

Použité nahrávky:

Slovan sem a Slovan budu
hudební úprava Magdalena Múčková, zpívá a hraje CM Danaj ze Strážnice
CD V dobrém sme sa zešli (Indies Happy Trails, 2013)
Slovan jsem
František Forst: 500 národních i umělých písní pro školy národní. Pro 5. postupný ročník. 1937.
Předchozí

Duní větr, duní

Kolikrát sem, má Kačenko

Následující